DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Srdečno-cévní onemocnění

 

               Základní rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění

Tyto faktory jsou všeobecně známy. I přesto je valná většina lidí přesvědčena, že tato onemocnění postihují více muže než ženy, skutečnost je jiná. V roce 2006 zemřelo v ČR na choroby srdce a cév 23 810 mužů (46,6 % všech úmrtí) a 28 750 žen (51,9 % všech úmrtí)

 

Rizikové faktory:

  • vysoký cholesterol
  • vysoký krevní tlak
  • genetická predispozice
  • nesprávná životospráva
  • obezita
  • cukrovka
  • stres
  • emoční vypětí

Vysoký cholesterol

Vyšší hladinu cholesterolu má v České republice téměř 70% dospělé populace z toho mnoho z nás nezná svoji hladinu cholesterolu a tento velice rizikový faktor přehlíží. Z výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplývá, že hladina cholesterolu by se měla v průběhu let mírně snižovat.

Vyšší hladina cholesterolu může být způsobena genetickou zátěží, ale častěji je ovlivněna naší životosprávou. Jedná se tedy o ovlivnitelný rizikový faktor, který máme z velké části pouze ve svých vlastních rukou.

Cholesterol je látka tukové povahy, která v nadměrném množství může způsobit ucpání cév.

 

 

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Vysoký krevní tlak je častokrát příčinnou kornatění cév. V roce 2006 navštívilo praktického lékaře z důvodu vysokého krevního tlaku 1.6 milionu dospělých. Zvýšený krevní tlak má dnes v České republice 24% mužů a 19% žen, ale podle mezinárodních studii by se měl průměrný krevní tlak do budoucna mírně snižovat.

 

Nesprávná životospráva

Velký vliv má také spánek a oblast výživy a hlavně celkový energetický příjem, složení a množství tuků, konzumace soli, ovoce a zeleniny. Dále pak pohybové aktivity, kouření či jiné návykové látky.

Energetický příjem (v podobě jídla a nápojů)

Měl by odpovídat energetickému výdeji formou práce a pohybu. Pro ženy je doporučený denní příjem přibližně 2000 kcal denně, pro muže okolo 2500 kcal denně. Ovšem nejlépe se výše optimálního energetického přijmu stanovuje individuálně s ohledem na věk, pohlaví, zdravotní stav a fyzickou zátěž.

Obezita

Obezita je jednou z nejzávažnějších civilizačních chorob dnešní moderní společnosti. Vysoce zvyšuje vznik srdečně-cévních onemocnění. Může být ale také příčinou vzniku dalších rizikových faktorů – vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Z odborných studií přitom vyplývá, že nadváhou či obezitou trpí 52 % dospělé populace v ČR. Míra obezity by se přitom měla podle předpovědí odborníků jak u mužů, tak u žen nadále zvyšovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Srdeční choroby

Angina pectoris

Projevuje se jako svíravá bolest na hrudi, která je způsobená snížením dodávky kyslíku srdečnímu svalu. Příčinou je ischemická choroba srdeční, která postihuje věnčité tepny a způsobující poruchu krevního průtoku.

Infarkt myokardu

Je to náhlé odumření části srdeční svaloviny, obvykle je způsobeno trombózou věnčitých tepen. Často končí smrtí.

Ischemická choroba srdeční

Poškození. srdce způsobené uzavřením nebo zúžením věnčitých tepen.

Srdeční arytmie

Je charakterizována nepravidelným tepem a patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Ve většině případů jde o naprosto nezávažné arytmie, které jde zachytit pouze elektrokardiografem(EKG). Nebo může mít závažnější ráz a způsobit, že srdce tepe v nepravidelných intervalech buď velice rychle či velice pomalu.

Příznaky srdeční Arytmie

  • Bušení srdce nebo silné údery
  • Chvění v hrudi nebo v krku
  • Únava pocity na omdlení
  • Dušnost, bolesti na hrudi